Username: 
  Password: 
US Youth Soccer

2019 Cal South State Cup Presidents Olders
Published Team Schedules - Boys 2003/16U Presidents
Flight Notice:
The 3 way tie for the 14th Wildcard in the B2003/16U was decided per State Cup Rule:

Rule 5.5 - Step 7. If there is a tie between two or more teams for wild card placement, step 6 will be replaced by a coin toss by the State Cup Program Coordinator or designee.

The State Cup procedure used is: Each team was assigned one of three coins. The 3 coins were tossed and the odd coin is the winner. Results were:

> Riverside MGFM Emerald - Tails - Winner WC 14
> Tigres Academy UANL CA Black - Heads - Tied WC 15
> SD Force FC Academy Black - Heads - Tied WC 15

A second coin toss was then done to determine Wildcard spots 15 and 16. The 2nd Coin toss was won by Tigres Academy UANL CA Black = WC 15. That makes SD Force FC Academy Black = WC 16

   


WildCards Bracket Ladder Display Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi-Final Final



Advancing to Next Round: top 1 place team(s) from each Bracket and 14 Wildcards.
Round of 32
(4/6)
Round of 16
(4/7)
Quarter Final
(4/7)
Semi-Final
(4/13)
Final
(4/14)
Location: Galway Downs
Field: 01
Game # 797552
Time: 8:30 AM
First of A
(A1) FC Deportivo Arsenal

4
WC 14
(Q1) Riverside MGFM Emerald

2
Location: Galway Downs
Field: 01
Game # 797568
Time: 8:00 AM
FC Deportivo Arsenal
3
Central Coast Condors - B03
0
Location: Galway Downs
Field: 01
Game # 797576
Time: 1:30 PM
FC Deportivo Arsenal
3
Bakersfield Legacy - B2003 United
1
Location: Silverlakes Complex
Field: 01
Game # 797580
Time: 9:50 AM
FC Deportivo Arsenal
Ejection: Javier Mendoza
1
FRAM B03-Lockhart
3
Location: Silverlakes Complex
Field: 01
Game # 797582
Time: 8:00 AM
FRAM B03-Lockhart
Champion

2
AVSC STORM ELITE B03
0
Location: Galway Downs
Field: 02
Game # 797553
Time: 8:30 AM
First of B
(B2) NHB BLACK

Ejection: Hugo Casillas Aldrete
2
3 PK's
First of C
(C1) Central Coast Condors - B03

2 OT
4 PK's
Location: Galway Downs
Field: 03
Game # 797554
Time: 8:30 AM
First of D
(D2) Central Coast United - B2003 Green

5
WC 6
(I2) Cardiff Mustangs - B2003 Red McClain

0
Location: Galway Downs
Field: 02
Game # 797569
Time: 8:00 AM
Central Coast United - B2003 Green
2
Bakersfield Legacy - B2003 United
7
Location: Galway Downs
Field: 04
Game # 797555
Time: 8:30 AM
First of E
(E1) SWSC B03

2
WC 7
(M2) Bakersfield Legacy - B2003 United

4
Location: Galway Downs
Field: 01
Game # 797556
Time: 10:20 AM
First of F
(F4) FRAM B03-Lockhart

2
WC 10
(G1) Riverside Futbol Club - 01 - B2003

1
Location: Galway Downs
Field: 03
Game # 797570
Time: 8:00 AM
FRAM B03-Lockhart
1
Pateadores IRV B2003
0
Location: Galway Downs
Field: 02
Game # 797577
Time: 1:30 PM
FRAM B03-Lockhart
2
Legends FC Boys B03 SFV
1
Location: Galway Downs
Field: 02
Game # 797557
Time: 10:20 AM
First of G
(G3) Strikers FC North B03 Black JG

0
WC 3
(L3) Pateadores IRV B2003

1
Location: Galway Downs
Field: 03
Game # 797558
Time: 10:20 AM
First of H
(H3) FC Golden State - 2003 Black

1
WC 1
(K4) Legends FC Boys B03 SFV

3
Location: Galway Downs
Field: 04
Game # 797571
Time: 8:00 AM
Legends FC Boys B03 SFV
3
Legacy United - B2003
2
Location: Galway Downs
Field: 04
Game # 797559
Time: 10:20 AM
First of I
(I4) Legacy United - B2003

4
WC 11
(R2) LAGSB 2003 Navy

0
Location: Galway Downs
Field: 01
Game # 797560
Time: 12:10 PM
First of J
(J3) SD Real Madrid Black B2003 (Zamora)

0
WC 12
(G2) Legends IE B03 SALOMON

1
Location: Galway Downs
Field: 01
Game # 797572
Time: 9:50 AM
Legends IE B03 SALOMON
1
0 PK's
Hawks B2003 Black 1
1
3 PK's
Location: Galway Downs
Field: 03
Game # 797578
Time: 3:00 PM
Hawks B2003 Black 1
0
San Marcos Revolution - B2003 Green
4
Location: Silverlakes Complex
Field: 02
Game # 797581
Time: 9:50 AM
San Marcos Revolution - B2003 Green
1
AVSC STORM ELITE B03
2
Location: Galway Downs
Field: 02
Game # 797561
Time: 12:10 PM
First of K
(K2) Hawks B2003 Black 1

2
WC 2
(F1) SouthWestern YSC 3110

1
Location: Galway Downs
Field: 03
Game # 797562
Time: 12:10 PM
First of L
(L1) Santa Barbara S.C. B2003White

0
WC 4
(O2) San Marcos Revolution - B2003 Green

1
Location: Galway Downs
Field: 02
Game # 797573
Time: 9:50 AM
San Marcos Revolution - B2003 Green
1
Boca Jrs LA B03 White
0
Location: Galway Downs
Field: 04
Game # 797563
Time: 12:10 PM
First of M
(M1) Boca Jrs LA B03 White

5
WC 9
(D1) LEGENDS IE B03 URBANO M

1
Location: Galway Downs
Field: 01
Game # 797564
Time: 2:00 PM
First of N
(N4) ANAHUAK L.A.S.C

3
WC 8
(J1) FC Man United - B2003

1
Location: Galway Downs
Field: 03
Game # 797574
Time: 9:50 AM
ANAHUAK L.A.S.C
1
AVSC STORM ELITE B03
2
Location: Galway Downs
Field: 04
Game # 797579
Time: 3:00 PM
AVSC STORM ELITE B03
2
SouthWestern YSC 3329
0
Location: Galway Downs
Field: 02
Game # 797565
Time: 2:00 PM
First of O
(O1) AVSC STORM ELITE B03

1
4 PK's
WC 5
(N3) Crusaders FC B03

1
2 PK's
Location: Galway Downs
Field: 03
Game # 797566
Time: 2:00 PM
First of P
(P1) SouthWestern YSC 3329

2
First of Q
(Q4) CDA FC Slammers - HB B03 Canales

Ejection: Erik Zuniga
0
Location: Galway Downs
Field: 04
Game # 797575
Time: 9:50 AM
SouthWestern YSC 3329
5
Industry FC B03
3
Location: Galway Downs
Field: 04
Game # 797567
Time: 2:00 PM
First of R
(R3) DMCV Sharks B2003 - Pejkic

1
WC 13
(C3) Industry FC B03

4